Maj 24

Ziołowe leki na kaszel

Kaszel jest jednym z symptomów wielu chorób. Leki ziołowe wykrztuśne pomagają w jego leczeniu i powodują wzmożone tworzenie się mokrej wydzieliny, co ułatwia choremu odkrztuszanie.

Liście podbiału łagodzą stan zapalny górnych dróg oddechowych i działają wykrztuśnie oraz przeciwskurczowo. Są polecane osobom starszym i palaczom, których męczy uporczywy i suchy kaszel. Korzeń i liście prawoślazu posiadają właściwości wykrztuśne. Należy je stosować przy drażniącym kaszlu oraz stanach zapalnych krtani i gardła. Najskuteczniejszy jest w tym przypadku syrop.

Do leków ziołowych na kaszel należy także porost islandzki. Działa on osłaniająco na górne drogi oddechowe. Poza tym łagodzi stan zapalny błon śluzowych gardła i przełyku oraz pobudza produkcję soku żołądkowego i innych soków trawiennych. Owoc anyżu z kolei należy do środków wykrztuśnych. Zwykle stosowany jest w postaci aromatycznego olejku eterycznego, podobnie jak koper włoski.

Natomiast tymianek ułatwia choremu odkrztuszanie, powoduje wzrost produkcji płynnego śluzu, który rozrzedza wydzielinę znajdującą się w gardle. Dodatkowo ma działanie rozkurczowe. Polecany jest na chrypkę, zwłaszcza u palaczy.

Odruch kaszlu łagodzą zioła, które zawierają śluzy. Wyciąg z sosny działa antyseptycznie, z glistnika rozkurczowo i przeciwkaszlowo. Mleczan wapnia z kolei posiada właściwości przeciwzapalne. w leczeniu kaszli sprawdzi się także tradycyjny syrop z cebuli.

Więcej o lekach ziołowych przeczytasz tutaj.